Gå til hovedindholdet
Europa-Kommissionens logo
Repræsentation i Danmark

EU i dagens aviser fredag den 13. marts 2026

  • Supplerende information
  • 13. marts 2026
  • Repræsentationen i Danmark
  • 5 min læsetid
Aviser



Dagens EU-tophistorier

Udenrigspolitik: Krig i Mellemøsten udstiller Europas energi- og sikkerhedspolitiske udfordringer
Børsen skriver, at klimaminister Lars Aagaard (M) opfordrer til øget fokus på raffinaderier for at styrke energisikkerheden i Europa som følge af krigen i Mellemøsten. Han advarer om, at Europa mangler raffinaderikapacitet, især til diesel og flybrændstof, og at mange raffinaderier er lukket i Europa på grund af europæisk klimapolitik. Aagaard udtaler: “Der er en sikkerhedsdimension i, at vi er i stand til både at få adgang til de fossile energikilder, som vi p.t. ikke kan undvære, samt at have raffinaderikapacitet.”

I en kommentar i Information skriver Rune Lykkeberg, at de seneste 25 års krige i Mellemøsten burde have lært os at anlægge et forsigtighedsprincip omkring brugen af krig. Han kritiserer ledere, der anerkender et regimes 'ondskab' som tilstrækkeligt argument for krig, og nævner EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, som udtalte: "Jeg vil være helt klar: Der skal ikke grædes nogen tårer over for det iranske regime, som har påført sin egen befolkning død og undertrykkelse." Lykkeberg argumenterer for, at krige er uforudsigelige, svære at afslutte ordentligt, og ofte gør situationen værre.

I en kommentar i Berlingske skriver Thomas Bernt Henriksen, at de nuværende oliepriser og den afslørede energiafhængighed i EU viser, at Europa ikke har lært af tidligere oliekriser. Han påpeger, at 38 procent af den globale søfragt med råolie passerer gennem Hormuzstrædet, hvor angreb på fragtskibe og strandede tankere skaber en alvorlig oliekrise. EU's kommissionsformand, Ursula von der Leyen, har advaret om Europas "afhængighed af dyr og volatil" import af olie og kaldt det "en strategisk fejl at vende ryggen til en pålidelig og overkommelig kilde til lavemissionsenergi". Hun foreslår øjeblikkelig handling for at sænke energipriserne, herunder at svække gennemslaget fra gaspriserne på elpriserne og reducere energiskatterne.

Kilder: Børsen, torsdag; Information, fredag, s. 2; Berlingske, fredag, s. 8-9

Andre EU-historier: Prioriterede emner

Udenrigspolitik: Henrik Dahl: EU må styrke sin geopolitik i en verden uden den gamle verdensorden
I en kommentar i Jyllands-Posten skriver Henrik Dahl, at EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen med en tale i Bruxelles erkender, at den gamle regelbaserede verdensorden er i opløsning, og at EU derfor må udvikle en mere realistisk og handlekraftig udenrigspolitik. Ifølge Dahl viser reaktionerne fra blandt andre venstrefløjen og menneskerettighedsorganisationer, hvor provokerende denne analyse er. Han mener, at EU fremover må kombinere den europæiske retsorden med større geopolitisk styrke og militær afskrækkelse for at forblive relevant.

Kilder: Jyllands-Posten, torsdag

Andre EU-historier

Udenrigspolitik: Sverige border igen sanktioneret skyggeflådeskib på EU’s liste
Ritzau skriver, at den svenske kystvagt for anden gang på en uge har bordet et skib, der er på EU's sanktionsliste. Torsdag aften bordede de tankskibet "Sea Owl 1" i Østersøen syd for Trelleborg, som mistænkes for at være et skyggeflådefartøj og statsløst. Sveriges civilforsvarsminister, Carl-Oskar Bohlin, bekræfter, at skibet er på EU's sanktionsliste og transporterer olie eller andet flydende brændstof. Tankskibet var på vej til Rusland. Bohlin udtaler: "Kystvagten har her til aften - for anden gang inden for en uge - bordet et mistænkt skyggeflådefartøj i svensk territorialfarvand." 

Kilder: B.T., fredag; Berlingske, fredag; Kristeligt Dagblad, fredag; Ekstra Bladet, fredag

Udenrigspolitik: Stigende oliepriser og sanktionslempelser kan styrke Ruslands krigsøkonomi
Berlingske skriver, at stigende oliepriser og en mulig amerikansk opblødning i sanktioner mod Rusland styrker den russiske krigsøkonomi. António Costa, formand for Det Europæiske Råd, udtaler: »Indtil videre er der kun én vinder i denne krig – Rusland.« EUs økonomikommissær Valdis Dombrovski advarer om, at sanktionslettelser til Rusland vil være »selvdestruktivt« og underminere støtten til Ukraine. EU-ledere presser Europa-Kommissionen for at finde kortsigtede løsninger på de høje energipriser.

I en leder i Information skriver MG, at krigen i Mellemøsten, især konflikten mellem USA, Israel og Iran, har skabt en livline for Rusland ved at drive oliepriserne op, hvilket finansierer landets krigsmaskine i Ukraine. António Costa, formanden for Det Europæiske Råd, udtalte: "Indtil videre er der kun én vinder i denne krigen – Rusland." Rusland drager også fordel af, at militære kapaciteter omdirigeres fra Ukraine, og at opmærksomheden flyttes. USA overvejer desuden at mindske sanktionstrykket på russisk olie, hvilket yderligere styrker Ruslands økonomi og militære position, mens Ukraine og Europa forringes.

Kilder: Berlingske, torsdag; Information, fredag, s. 28

Nabopolitik: EU mister tålmodigheden med Orbans blokering af Ukraine-lån
Jyllands-Posten skriver, at EU's tålmodighed med Ungarns premierminister Viktor Orban er ved at være opbrugt, da Ungarn blokerer for udbetaling af 90 mia. euro i lån til Ukraine, hvilket truer Ukraines økonomi. Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskij, udtaler: “Han er på samme side som Ruslands præsident. Han agerer på samme måde, det eneste han ikke gør i dag er at angribe os med droner og missiler,” om Orban. EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, har slået fast, at en bestemt dato for Ukraines EU-medlemskab ikke er mulig.

Kilder: Jyllands-Posten, fredag, s. 18

Sikkerhedspolitik: Eksperter advarer: Svalbard kan blive næste front i spændinger med Rusland
Politiken skriver, at sikkerhedspolitiske eksperter advarer om, at Svalbard kan blive et muligt næste skridt for Rusland i spændingerne med Vesten. Øgruppen i Arktis, der tilhører Norge men reguleres af en international traktat, anses som strategisk vigtig for både Rusland og NATO. Flere peger på øgede russiske aktiviteter og symbolpolitik på Svalbard som mulige tegn på pres eller hybrid påvirkning, mens norske myndigheder understreger, at situationen foreløbig er stabil, men at man må være forberedt på forskellige scenarier.

Kilder: Politiken, torsdag

Forskning og innovation: Erhvervsliv kritiserer Venstres forskningsnedskæring – roser forslag om EU-midler
Altinget.dk skriver, at Venstres forslag om at skære én milliard kroner årligt fra forskningsreserven i fire år møder hård kritik fra Dansk Erhverv og DI, som advarer om svækket dansk konkurrenceevne og lavere investeringer i forskning og innovation. Organisationerne frygter også, at Danmark kan blive overhalet internationalt, hvis forskningsmidler reduceres, mens andre lande øger investeringerne. Samtidig får Moderaternes forslag om at afskaffe modregningen af EU-forskningsmidler i den nationale forskningsreserve bred opbakning. Erhvervsorganisationerne mener, at ændringen vil styrke incitamentet til at hente EU-midler hjem og dermed øge Danmarks samlede forsknings- og innovationsindsats.

Kilder: Altinget.dk, torsdag

Kilder

Detaljer

Publikationsdato
13. marts 2026
Forfatter
Repræsentationen i Danmark