Gå til hovedindholdet
Europa-Kommissionens logo
Repræsentation i Danmark

EU i dagens aviser tirsdag den 11. august 2026

  • Supplerende information
  • 11. august 2026
  • Repræsentationen i Danmark
  • 5 min læsetid
Aviser+Kaffe


Dagens EU-tophistorier

Migration: Frederiksen presser på for strammere EU-kurs efter Ceuta-krisen
Ritzau skriver, at statsminister Mette Frederiksen forsvarer sin stramme kurs i Ceuta-sagen, hvor hun har luftet tanken om at suspendere Spanien fra Schengen-samarbejdet. I et fælles skriv med Italiens premierminister, Giorgia Meloni, udtaler Frederiksen: "Vi vil ikke acceptere ukontrolleret migration til Europa." Dette har vakt intern kritik i regeringen, hvor udlændingeordfører Magnus Georg Jensen (R) udtalte, at Europa skal sikre sine ydre grænser ved samarbejde, ikke ved at suspendere Schengen. Omkring 72.000 personer trængte ind i Ceuta, men de fleste er vendt tilbage til Marokko.

I en kommentar i Berlingske skriver Bent Winther, at Mette Frederiksen søger at ændre EUs udlændingepolitik markant, hvilket fører til usædvanlige alliancer med Europas højrefløj, herunder den italienske premierminister Giorgia Meloni. De to ledere, der kalder sig 'Giorgia og Mette', arbejder for en stram europæisk udlændingepolitik, der inkluderer etablering af centre for kriminelle og afviste asylansøgere uden for Europa. De understreger også behovet for respekt for europæiske værdier og Europas kristne kulturarv. Winther påpeger, at dette 'makkerskab' giver Frederiksen en stærk politisk platform både nationalt og europæisk, selvom det kan påvirke hendes muligheder for en toppost i EU. Mette Frederiksen udtalte tidligere: "Jeg har været isoleret, og folk anså vores planer for at være forkerte, ikke-europæiske og ikke-socialdemokratiske for slet ikke at tale om andre ord, der er blevet brugt om mig."

I en analyse i Altinget skriver Erik Holstein, at regeringens stramme udlændingelinje foreløbig har undgået interne konflikter, især fordi Radikale Venstre har accepteret en fastere kurs. Mette Frederiksen har sammen med flere EU-lande presset Spanien efter migrantpresset på Ceuta og har opnået europæisk opbakning til en strammere politik. Holstein vurderer dog, at regeringens EU-diplomati skal omsættes til konkrete resultater, blandt andet udrejsecentre uden for Europa, hvis den skal modstå oppositionens kritik.

I en kommentar i Politiken skriver Marcus Rubin, at danske politikeres reaktion på flygtningekrisen i Ceuta udstiller en besættelse af udlændingepolitikken, selv når der er indikationer på hybridkrig fra Rusland. Statsminister Mette Frederiksen foreslog at smide Spanien ud af Schengen-samarbejdet og sendte et skarpt formuleret brev til EU om krisen. Udlændinge- og integrationsminister Morten Bødskov kaldte det en 'meget bemærkelsesværdig oplysning', at russerne måske havde en finger med i spillet. Rubin kritiserer, at udlændingepolitikken trumfer alt, selv kampen mod Rusland og støtten til Ukraine.

Kilder: B.T., mandag; Kristeligt-dagblad.dk, mandag; Berlingske.dk, mandag; Jyllands-posten.dk, mandag; Børsen.dk, mandag; Berlingske, s. 5, tirsdag; Altinget.dk, tirsdag; Politiken, s. 7, tirsdag

Andre EU-historier: Prioriterede emner

Sikkerhedspolitik: Sverige stopper russisk spionoperation mod EU og NATO
Berlingske skriver, at den svenske sikkerhedstjeneste, Säpo, har standset en russisk spionoperation, der havde til hensigt at skade Sveriges omdømme og miskreditere EU og NATO. Ruslands udenrigsefterretningstjeneste, SVR, rekrutterede en agent fra en udenlandsk ambassade i Stockholm for at indhente oplysninger fra Sveriges politiske beslutningsorganer. Säpo har fulgt operationen og har et klart billede af agentens opgaver. Både agenten og to russiske efterretningsofficerer har forladt Sverige med diplomatisk immunitet. "Målet har været at indhente oplysninger fra Sveriges centrale politiske beslutningsorganer," siger Christoffer Wedelin fra Säpo.
Kilder: Berlingske, s. 6, tirsdag


Andre EU-historier

Beskæftigelse: Landsretten skal afgøre Wolt-budes status
Information skriver, at Østre Landsret skal afgøre, om Wolt-bude er lønmodtagere eller selvstændige, da Skattemyndighederne anser dem for lønmodtagere, mens Wolt fastholder, de er selvstændige freelancere. Hvis budene er lønmodtagere, får de adgang til løn under sygdom og feriepenge. EU har anslået, at der i 2025 vil være omkring 43 millioner platformsarbejdere i Europa. Wolts finske topchef Marianne Vikkula har udtalt til Børsen, at "platforme kan fungere med eksempelvis den danske model og have fleksibilitet og et sikkerhedsnet for ansatte". I Norge har Wolt fået medhold i, at bude var selvstændige. Skatterådet konkluderede i 2023, at Wolt-bude i Danmark er lønmodtagere, hvilket Wolt har anket.
Kilder: Information, s. 4-5, tirsdag

Migration: EU strides om finansiering af migrantcentre uden for Europa
Jyllands-Posten skriver, at EU står over for en strid om finansieringen af en ny migrantpolitik, især vedrørende etablering af modtage- og udrejsecentre uden for EU. Italien presser på for EU-finansiering til næste flerårige budget, mens Danmark også prioriterer migration. Statsminister Mette Frederiksen udtalte, at sikkerhed, Ukraine og migration er afgørende. Erfaringer fra Australien og Storbritannien viser, at sådanne centre er dyre og juridisk udfordrende. Et notat fra Europa-Parlamentet fremhæver, at Australiens centre har kostet milliarder, og Storbritanniens aftale med Rwanda blev aflyst. Italien har indgået en aftale med Albanien, som heller ikke har indfriet forventningerne og ikke fornys.
Kilder: Jyllands-Posten, s. 8-9, tirsdag

Handel: Dansk eksport vokser med Europa som drivkraft
Jyllands-Posten skriver, at dansk eksport steg 5,2 pct. i første halvår af 2026 til omkring 1,1 billioner kr. trods international usikkerhed. Eksporten til USA faldt 1,8 pct., mens eksporten til EU steg 10 pct. over det seneste år. Dansk Industris cheføkonom Allan Sørensen fremhæver Europa som afgørende: "Europa er rygraden i dansk eksport". Fremgangen i andet kvartal giver optimisme for resten af året, men udviklingen afhænger fortsat af verdensøkonomien og situationen i Mellemøsten.
Kilder: Jyllands-posten.dk, mandag

Landbrugspolitik: Danmark bør skærpe kontrollen med eksport af levende grise
I et debatindlæg i Jyllands-Posten skriver Sophie Hastrup Christensen, at Danmark ikke bør vente på EU’s revision af reglerne for dyretransporter, men allerede nu skærpe kontrollen med eksport af levende grise. Hun peger på problemer med høje temperaturer, for lange transporter og mangelfuld håndhævelse. Fødevarestyrelsen bør afvise urealistiske transportplaner og kunne udstede administrative bøder. Samtidig bør højere dyrevelfærdskrav bidrage til, at flere grise slagtes og forædles i Danmark.
Kilder: Jyllands-posten.dk, mandag

Kilder

Publikationsdato
11. august 2026
Forfatter
Repræsentationen i Danmark