
Tophistorier
EU splittet om milliardlån og sikkerhedsgarantier til Ukraine
Ritzau skriver, at EU's udenrigschef, Kaja Kallas, udtaler, at forhandlingerne om et erstatningslån til Ukraine fra indefrosne russiske midler er blevet vanskeligere. Belgien, hvor hovedparten af midlerne er placeret, er imod, og Italien, Bulgarien og Malta har udtrykt bekymring. Kallas siger: "Vi er ikke i mål endnu, og det bliver stadig sværere, men vi arbejder på det." EU-diplomater arbejder på at sikre Belgien, at landet ikke hænger på regningen, hvis Ukraine ikke kan tilbagebetale lånet. Ritzau skriver, at EU står over for en vigtig beslutning om et omstridt lån til Ukraine, som udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen understreger som afgørende. "Det er helt afgørende, at vi i denne uge sikrer noget mellemlang finansiering til Ukraine," siger Løkke. Lånet skal komme fra indefrosne russiske midler, men møder modstand fra Belgien, som kræver garantier. Ungarn blokerer for et alternativt fælles lån, hvilket skaber spændinger forud for EU-topmødet, hvor beslutningen skal træffes. Ritzau skriver, at EU's udenrigschef, Kaja Kallas, understreger vigtigheden af "meget stærke" sikkerhedsgarantier for Ukraine, hvis landet opgiver Nato-medlemskab som del af en fredsaftale. Kallas udtaler, at "det skal ikke kun være løfter på papiret." Hun påpeger, at garantierne skal være konkrete og involvere klare troppeantal og kapaciteter. Flere europæiske ledere støtter Nato-medlemskab for Ukraine, men USA og Ungarn er imod. Beslutningen om Nato-medlemskab kræver enstemmighed blandt medlemslandene. I en analyse i Børsen skriver Leonora Marienlund Klint, at EU står over for en afgørende uge, hvor det skal afgøres, om europæiske ledere kan forhindre en ukrainsk statsbankerot og en russiskvenlig fredsplan. EU forhandler om et milliardlån til Ukraine baseret på indefrosne russiske midler. "Vi skal undersøge, hvordan en slags Artikel 5 kan fungere til fordel for Ukraine," siger en rådgiver til den franske præsident Macron. EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, foreslår et lån på 165 mia. euro, men møder modstand fra flere EU-lande. I en kronik i Berlingske skriver Andreas Umland, at "den prisværdige europæiske plan om en vestlig 'genforsikringsstyrke' i Ukraine lider imidlertid under to strategiske paradokser." Umland fremhæver, at EU's idé om en "reassurance force" kan være kontraproduktiv for våbenhvileforhandlinger med Rusland, da Rusland afviser vestlig troppeudstationering. Han påpeger også, at en potentiel militær konfrontation med Rusland kan have vidtrækkende politiske konsekvenser for EU og NATO. Umland understreger, at Ukraines egne væbnede styrker er afgørende for landets sikkerhed.
B.T., mandag; Berlingske, mandag, tirsdag, s. 18; Kristeligt Dagblad, mandag; Jyllands-Posten, mandag; Børsen, mandag, tirsdag, s. 4 (16.12.2025 06:45)
Afgørende EU-uge skal svare på Trumps kritik af europæisk svaghed
I et debatindlæg i Jyllands-Posten skriver Kell Schellerup, at EU ikke længere kan stole på USA som en pålidelig allieret under Trumps ledelse. Trump ses som en fjende af EU, og hans administration arbejder på at ændre Europa ved at støtte EU-skeptiske partier og bevægelser. "Europa ved ikke, hvad det vil," sagde Donald Trump, hvilket understreger hans kritik af EU. Forfatteren argumenterer for, at Europa bør etablere et selvstændigt forsvarsforbund, uafhængigt af det USA-dominerede NATO, for at sikre sin egen sikkerhed og suverænitet. I en analyse i Berlingske skriver Julie Schneider, at EU historisk set er blevet stærkere, når det er blevet erklæret dødt af kritikere. Donald Trumps angreb på EU viser ikke unionens svaghed, men snarere det modsatte. "Europa er en magnet i en turbulent verden," skriver Carl Bildt. EU's evne til at overleve kriser som eurokrisen, Brexit, pandemien og krigen i Ukraine viser dets styrke. Ursula von der Leyen understreger vigtigheden af at stå sammen om et forenet Europa, og at EU's fundament forbliver solidt trods udfordringer. I en nyhedsanalyse i Politiken skriver Karin Axelsson, at EU-lederne står over for en afgørende uge, hvor de kan blive nødt til at overtrumfe enkelte medlemslande for at vise handlekraft. Axelsson fremhæver to centrale situationer: Frankrigs modstand mod Mercosur-handelsaftalen og behovet for et reparationslån til Ukraine. "Det er en skæbnestund for Europa, og der skal træffes en beslutning," sagde udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen. Hvis EU ikke kan handle, vil det bekræfte Donald Trumps kritik af europæisk svaghed. I et debatindlæg i Kristeligt Dagblad skriver Kristian Østergaard, at præsident Trumps nye strategipapir fra Det Hvide Hus møder kritik i Europa. Dokumentet beskriver Europa som en ideologisk modstander og nævner kontinentet 48 gange. Anja Wehler-Schöck fra Tagesspiegel mener, at Trumps mål er at opløse EU, da et samlet EU kan modstå USA. Jordan Bardella fra National Samling udtaler: ”Jeg er franskmand, så jeg bryder mig ikke om underkastelse, og jeg har ikke brug for en storebror som Trump til at afgøre mit lands fremtid.”
B.T., mandag; Berlingske, mandag, tirsdag, s. 6; Kristeligt Dagblad, mandag, tirsdag, s. 8; Jyllands-Posten, mandag, tirsdag, s. 18; Politiken, tirsdag, s. 6 (16.12.2025 06:43)
Prioriterede historier
EU udvider sanktioner mod russisk skyggeflåde, fredsaftale er kommet tættere på løsning
Ritzau skriver, at EU har tilføjet yderligere 40 skibe fra den russiske skyggeflåde til sanktionslisten. EU's udenrigschef, Kaja Kallas, udtaler: "Ruslands skyggeflåde sørger for kontanter til Rusland. Det vil vi beskære." EU vil nu opdatere sanktionslisten månedligt for at undgå lange forhandlinger om store sanktionspakker, som ofte blokeres af Ungarn. Kallas tilføjer, at EU arbejder parallelt på en 20. sanktionspakke for at imødegå Ruslands kreative tilgange. Børsen skriver, at forhandlingerne om en fredsaftale for Ukraine er kommet tættere på en løsning, men der er stadig udfordringer. En fælles erklæring fra EU og USA foreslår et samarbejde om sikkerhedsgarantier, et centralt punkt i forhandlingerne. "For første gang siden krigen begyndte, lader en våbenhvile nu til at være mulig," skrev Tysklands forbundskansler, Friedrich Merz. USA og EU foreslår en multinational styrke for at opretholde fred, men territoriale spørgsmål forbliver uløste.
B.T., mandag; Berlingske, mandag; Kristeligt Dagblad, mandag; Børsen, mandag (16.12.2025 06:45)
EU lancerer stort boligudspil for billigere boliger
Altinget.dk skriver, at EU træder ind på boligscenen, når EU-kommissær Dan Jørgensen præsenterer et stort boligudspil. EU's første store boligudspil skal sikre, at flere europæere har råd til at bo tæt på arbejde og uddannelse. Dan Jørgensen udtaler: "En billig, bæredygtig og ordentlig bolig er ikke en drøm, borgerne skal stræbe efter. Det er en grundlæggende ret." Planen fokuserer på at øge boligudbuddet, mobilisere investeringer og adressere korttidsudlejning. EU's rolle er dog begrænset, da boligpolitik primært er nationalt anliggende.
Altinget.dk, tirsdag (16.12.2025 06:44)
Finansielle anliggender
ECB ser mod højere renter – USA går den modsatte vej
Børsen skriver, at Den Europæiske Centralbank (ECB) overvejer højere renter om et år, mens USA forventer yderligere rentenedsættelser. ECB's Isabel Schnabel udtrykte tillid til markedets forventninger om rentestigninger: "Jeg er ganske tryg ved de forventninger." Dette skaber en kontrast til USA, hvor rentenedsættelser fortsat diskuteres. ECB's præsident Christine Lagarde forventes ikke at ændre renten ved det kommende pressemøde, men markedet forbereder sig på potentielle stigninger i fremtiden.
Børsen, mandag (16.12.2025 06:44)
Handel
Frankrig blokerer Mercosur-aftale og skaber splid i EU
I en analyse i Information skriver Tore Keller, at Frankrigs modstand mod en handelsaftale med Mercosur-landene skaber hovedbrud i EU. Frankrig kræver strenge beskyttelsesklausuler for at beskytte sit landbrug mod konkurrence. EU-Kommissionen har godkendt aftalen, men medlemslandene mangler at give grønt lys. "Frankrig vil ikke gå på kompromis med sin status som en vigtig landbrugsmagt," sagde premierministerens kontor. Det danske EU-formandskab forsøger at sikre flertal for aftalen, men modstand fra flere lande kan komplicere processen.
Information, mandag (16.12.2025 06:44)
Industri
EU vil droppe forbud mod benzin- og dieselbiler i 2035
Børsen skriver, at EU planlægger at droppe det planlagte forbud mod benzin- og dieselbiler i 2035. I stedet vil EU-Kommissionen foreslå, at bilproducenter kan udlede op til 10% af 2021-niveauerne. Dette sker efter pres fra lande som Tyskland, Frankrig og Italien. Manfred Weber, formand for Europa-Parlamentets største parti, EPP, udtalte, at forbuddet “er taget af bordet”. Ændringerne skal dog stadig godkendes af EU's medlemslande og parlamentet.
Børsen, mandag (16.12.2025 06:44)
Udenrigspolitik
EU-parlamentariker advarer: Trump vender snart blikket mod Grønland igen
B.T. skriver, at den danske EU-parlamentariker Morten Løkkegaard advarer om, at Donald Trump snart vil rette sin opmærksomhed mod Grønland igen. Løkkegaard udtalte: "Trump har travlt med rigtig mange ting for tiden. Men lige om lidt kommer vi til at snakke Grønland igen." Han udtrykte bekymring over den nye amerikanske sikkerhedsstrategi, som anser Europa for at være på vej i den forkerte retning. Dette har skabt stærke reaktioner blandt danske medlemmer af Europa-Parlamentet.
B.T., mandag (16.12.2025 06:43)
Udvidelse
Kun hver anden dansker bakker op om Ukraines EU-optagelse
Altinget.dk skriver, at mens den danske regering arbejder for Ukraines optagelse i EU, viser en måling, at kun 52% af danskerne støtter dette. Europaminister Marie Bjerre udtalte, at det danske EU-formandskab har sikret momentum i udvidelsesprocessen trods modstand. Hun sagde: "Vi har ingen interesse i, at de lande vender sig mod Rusland. De skal vende sig mod Europa og EU." Dansk Folkepartis Anders Vistisen er uenig og advarer mod konsekvenserne af en hurtig optagelse. Han kritiserer også mediedækningen for at overse vigtige problemer.
Altinget.dk, tirsdag (16.12.2025 06:45)
Kilder
Detaljer
- Publikationsdato
- 16. december 2025
- Forfatter
- Repræsentationen i Danmark