
De nye regler for produktsikkerhed i almindelighed træder i kraft og sikrer, at alle nonfoodforbrugerprodukter, der sælges offline eller online på EU-markedet, er sikre. Reglerne præciserer også virksomhedernes forpligtelser og bidrager til at sikre lige vilkår. Det nye direktiv erstatter det nuværende direktiv om produktsikkerhed i almindelighed og direktivet om fødevareefterligninger, hvilket vil medføre betydelige forbedringer for forbrugere og myndigheder.
Reglerne vil i højere grad imødegå de udfordringer, der er forbundet med væksten i onlinesalg og direkte import fra tredjelande. Det vil sikre en bedre håndhævelse af reglerne og forbedre effektiviteten af tilbagekaldelser af farlige produkter. Det giver også forbrugerne ret til at klage over usikre produkter og bedre kommunikationskanaler til at indberette sikkerhedsproblemer. De nye regler forventes desuden at give betydelige besparelser for samfundet og forbrugerne, da ulykker, som kan forebygges, i form af skader og dødsfald forårsaget af usikre produkter, beløber sig til 11,5 mia. EUR om året.
Kommissionen foreslog forordningen om produktsikkerhed i almindelighed i juni 2021, og reglerne trådte i kraft den 12. juni 2023.
Detaljer
- Publikationsdato
- 13. december 2024
- Forfatter
- Repræsentationen i Danmark